IHE / IHE News / Archived news

Archived news

The report from lectures given by EDF at the Institute of Heat Engineering

On 10-12 June a series of lectures on operational issues of nuclear plants was held at the Warsaw University of Technology’s Institute of Heat Engineering. The speakers comprised EDF Group representatives. Nathalie Beauzemont – Senior Project Manager, Power Project Poland was also present during the lectures.

Speakers: Michel Debes - EDF Generation and Engineering Division, Herve Delabre - EDF Nuclear Generation, Patrice Pautrot - EDF  Nuclear Fuel Division

XII RDPE Conference

You are invited to participate in the XII RDPE Conference which will be held on 8–11 December 2015 with Honorary Patronage taken by Rector of Warsaw University of Techonology.

The 12th Conference on Research & Development in Power Engineering will take place 8–11 December 2015. Institute of Heat Engineering of Warsaw University of Technology organizes together with the Committees on Energy, Thermodynamics and Combustion, Polish Academy of Sciences and in agreement with the Polish Chamber of Power Industry and Environmental Protection the Research and Development in Power Engineering Conference. This event, organized every second year, has become a leading forum for the power sector employees and scientists. This is a place where academics can exchange their knowledge with the power sector representatives and present what they have in offer for them.

Diploma thesis offer Heat-Tech Center

W dniu 28 lutego 2013 o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie dotyczące propozycji tematów, których realizacją zainteresowane jest Heat-Tech Center.

Spotkanie odbędzie się w Sali Rady Wydziału Inżynierii Środowiska (s. 115, ul. Nowowiejska 20).

Timetable of the academic year

Academic year 2012/2013

Konkurs ENEA S.A. Edycja 2011

enea

KONKURS NA NAJLEPSZE PRACE DYPLOMOWE I DOKTORSKIE ENEA S.A. EDYCJA 2011

Studenckie Koło Astronautyczne zaprasza na wykład!

Tym razem wykład wygłosi prezes SKA - Maciej Urbanowicz. Opowie on o metodach badań atmosfery, nowoczesnych metodach badań, a także przybliży szczegóły projektu QB50!

Wykład odbędzie się dnia 11.03.2010 o godzinie 19:15 w gmachu Instytutu Techniki Cieplnej PW, mieszczącego się przy ulicy Nowowiejskiej 21/25 w Warszawie. Na wykład zapraszamy do sali T204 (drugie piętro).

Serdecznie zapraszamy!